Önkormányzatok kötelező energiamegtakarítási intézkedési tervének elkészítése
Az energiahatékonyságról szóló törvény új kötelezettségként írja elő a közintézmények számára, hogy ötévente energiamegtakarítási intézkedési tervet készítsenek.
Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény kiegészült egy új szabállyal, amely a közintézmények tulajdonában és használatában álló épületekkel kapcsolatos energiahatékonysági feladatokat szabályozza. A közfeladat ellátását szolgáló épület üzemeltetéséért és fenntartásáért felelős szervezet vezetőjének ötévente energiamegtakarítási intézkedési tervet kell készítenie, emellett gondoskodnia kell az épületet használóinak energiahatékonysági szemléletformálásáról is.
Az intézkedési terv célja a közintézmények energiafelhasználásának optimalizálása. A közintézményeknek fel kell mérniük épületeik jelenlegi energetikai állapotát, ami alapján meg kell határozni a tervezett energiahatékonysági intézkedéseket, azok ütemezését, illetve az egyes intézkedések által elérhető energiamegtakarítást. Elsősorban a beruházást nem igénylő vagy kisebb beruházási igényű energiafelhasználást csökkentő lehetőségeket kell feltárni.
Az energiamegtakarítási intézkedési terveket ötévente a Nemzeti Energetikusi Hálózat területileg illetékes irodája számára kell megküldeni, először 2017. március 31-ig. A terv teljesítéséről minden év március 31-ig jelentést kell küldeni a Nemzeti Energetikusi Hálózat számára.
A Nemzeti Energetikusi Hálózat területileg illetékes energetikai szakembere a terv elkészítéséhez segítséget nyújt.
A középületek felhasználóinak szemléletformálását módszertan segíti. Az energiahatékonysági szemléletformálást segítő módszertan a szemléletformálási intézkedések meghatározásához szükséges szempontok sorolja fel, valamint támpontot ad a célok, a célok eléréséhez vezető módszerek, intézkedések, illetve kampányelemek meghatározásához és az ezeket összefoglaló közös akcióterv kidolgozásához. A módszertan elérhető a MEKH energiahatékonysági honlapján.
Energetikai szakreferens
A jelenleg hatályos 2016. évi CXXXVIII. törvény, 2015. évi LVII. törvény, illetve a 393/2016. (XII.5.) Korm. rendelet
és a 122/2015. (V.26.) Korm. rendelet szerint a gazdálkodó szervezet fenti jogszabályokban meghatározott energiafogyasztások felett köteles energetikai szakreferenst alkalmazni.
Társaságoknál energetika témakörében széles azon feladatok köre, melyek a mindennapokban felmerülnek. A feladatok egyre komplexebbek, azok megoldásai összetett tevékenységet igényelnek. Az energetikai feladatokat oly módon csoportosítottuk, hogy melyek azon feladatok, amelyek energetikai szakreferens jogszabályi kötelezettségből eredő alapfeladatai közzé tartoznak, illetve melyek a kiegészítő, többlet tevékenységek.
Szakreferensi alapfeladatok
Fent említett jogszabályi hivatkozás alapján a társaságunk által vállalt kötelező energetikai szakreferensi alapfeladatok a következők:
– beszerezzük az energiaszolgáltatóktól a havi számlareleváns adatokat;
– havi jelentést készítünk tárgyhavi energiafogyasztás mértékéről és annak értékeléséről a korábbi fogyasztási adatok, beruházások, fejlesztések, valamint egyéb körülmények tükrében;
– éves jelentést készítünk a készített havi jelentések alapján a tárgyévet követő év
május 15-ig a végrehajtott energiahatékonysági fejlesztések, alkalmazott üzemeltetési megoldások által elért energiamegtakarítási eredményekről, amelyet Önök cégének május 31-ig honlapjukon közzé kell tenniük;
– az energiahatékonysági szemléletmód, energiahatékony magatartásminták meghonosításának elősegítésében részt veszünk;
– támogatóan részt veszünk Társaságuk szervezetének működésében és döntéshozatalában;
– szakmai megfigyelőként és tanácsadóként részt veszünk a rendszeres energetikai auditálás lefolytatásában, azt megtámogatjuk fogyasztási adatokkal;
– figyelemmel kísérjük cégük energiafelhasználásának változásait, valamint az energiahatékonysági intézkedések megvalósítását;
– támogatást nyújtunk a végrehajtott energiahatékonysági fejlesztések, alkalmazott üzemeltetési megoldások által elért energiamegtakarítási eredmények kimutatásáról;
– javaslatokat fogalmazunk meg energiahatékony üzemeltetési megoldásokkal, fejlesztési lehetőségekkel kapcsolatban;
– részt veszünk cégük alkalmazottai energiahatékonysági szemléletének kialakításában;
– véleményezési szinten ellátjuk az energia beszerzéssel, energiabiztonsággal, energiahatékonysággal kapcsolatos feladatokat;
– negyedévente személyes konzultációt tartunk.
Szakreferensi extra feladatok
Társaságunk által energetikai témakörben a szakreferensi tevékenység ellátása alatt a következő kiegészítő, többlet szolgáltatásokat ajánljuk:
– épületenergetikai tanúsítványok készítése;
– épületenergetikai számítások;
– energiaszolgáltatókkal történő kapcsolattartás;
– hőtermelő- és klímatechnikai berendezések felülvizsgálata
– éves energiaköltség tervezés;
– energiaköltség allokáció, bérlemények energiafogyasztásainak meghatározása, számlázása;
– energetikai beruházások megtakarítási számításai, beruházási tervek véleményezése;
– energetikai audit készítése
– energiabeszerzések lebonyolítása.
Nyilvántartási kötelezettség
Nyilvántartásunk megfelel a következőknek:
– a szolgáltatott adatokat elektronikus úton vezetjük, az azokban szereplő adatokat elektronikusan tároljuk és dolgozzuk fel;
– a nyilvántartás alkalmas a bekövetkezett változások folyamatos követésére és a nyilvántartásból történő elektronikus adatszolgáltatásra.
Versenyeztetés
Energetikusunk segítségével összeállítjuk a tenderanyagot és e-licit bevonásával lebonyolítjuk a versenyeztetési eljárást. Közbeszerzési szakértőnkkel nagyobb településeket és állami intézményeket is ki tudjuk szolgálni. A megtakarítás jellemzően 10-30%.